,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,پ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, , - ,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

khabarnamema
khabarnamema

جغدها علاوه بر انعطافپذيري بالاي بافت و مهرههاي گردني خود براي اينكه بتوانند سر را به سادگي بچرخانند، شريان پشتيباني دارند كه در هنگام گردش سريع سر، مواد مغذي و اكسيژن مورد نياز آنرا تأمين ميكند.
جغدها بر خلاف ما انسانها و بسياري ديگر از گونههاي جانوري ميتوانند بدون اينكه كوچكترين آسيبي به اسكلت و رگهاي خوني گردن خود وارد كنند، سر را حداكثر 270 درجه بچرخانند. فكر ميكنند اين انعطافپذيري حيرتانگيز چطور به وجود آمده است؟
به گزارش نشنال جئوگرافيك، محققان دانشكده پزشكي دانشگاه جانز هاپكينز موفق شدهاند راز اين توانايي جادويي جغدها را فاش كنند. آنها ميگويند مهرههاي گردني و رگهاي خوني اين پرنده براي گردش سريع سر طراحي شده است.نكته اينجاست كه جغدها مانند ما انسانها و بسياري از گونههاي ديگر نميتوانند چشمهاي خود را حركت بدهند و در حقيقت چرخش سر جاي حركت چشم آنها را براي ديدن محيط پيرامون گرفته است. ما انسانها براي ديدن فضاي يك اتاق يا محيط پيرامون خود به سادگي ميتوانيم چشمها را حركت بدهيم؛ اما چشم جغدها ثابت است و نميتوانند كره چشم خود را براي ديدن محيط اطراف خود حركت دهند، آنها ناچار براي ديدن هر چيزي بايد از قدرت به ظاهر ماوراءالطبيعه خود استفاده كنند و سر را به اطراف بچرخانند.


اريك فورسمن كه زيستشناس حيات وحش است و در اين تحقيق مشاركت نداشته، ميگويد: «بدن گروهي از پرندگان براي تاب آوردن در برابر اين حجم از حركت طراحي شده و بافت و رگهاي خوني آنها بسيار انعطافپذير هستند».


چرخش 270 درجه
گردن جغدها را 14 مهره گردني تشكيل ميدهد كه با پر پوشيده شده و سر را از يك نقطه به تنه متصل كرده است. اين در حالي است كه گردن ما انسانها تنها از 7 مهره تشكيل شده، از دو نقطه به سر متصل است و احتمال چرخش سر را از بين ميبرد. البته ساختار منعطف گردن جغدها هم اجازه چرخش 360 درجه را به سر نميدهد و حداكثر امكان حركت 270 درجه خواهد بود. اين ميزان از حركت سر به سادگي ميتواند باعث شكستگي استخوانها در حيوانات ديگر و خونريزي داخلي شود.

محققان دانشگاه جانز هاپكينز براي انجام اين تحقيق تازه، تصوير سهبعدي رگهاي گردني و استخوانهاي 12 پرنده مرده را تهيه كردند. آنها پيش از كالبد شكافي به درون رگهاي خوني رنگ و پلاستيك قرمز مايع تزريق كردند تا سرخرگها را براي تشريح حفظ كنند.
بررسيها نشان ميداد در بدن اين پرندگان شريان پشتيباني وجود دارد كه هنگام گرفتگي رگهاي خوني در اثر چرخش ناگهاني گردن انتقال مواد مغذي و اكسيژن را به عهده ميگيرد. نكته جالبتوجه ديگر اتساع رگهاي خوني پس از بازگشت گردن به حالت عادي است كه باعث ميشود جريان اضافي كه وارد سيستم شده، كنترل شود.فورسمن ميگويد: «اين توانايي جالب تنها در انحصار جغدها نيست، بلكه پرندههاي ديگري مانند قوش دمقرمز هم ميتوانند گردن خود را تقريبا به خوبي پسرعموهاي اسرارآميزشان به اطراف بچرخانند. اين قابليت براي پيدا كردن شكار يا حفظ پرنده در برابر شكارچيان بسيار باارزش است».
به نظر ميرسد جغدها كمتر از آن چيزي كه تاكنون فكرش را ميكرديم، در محيطزيست خود اسرارآميز و متفاوت باشند؛ گرچه داستانها و صداي دلهرهآور آنها كه در دل شب شنيده ميشود، جغدها را به سوژه بسيارخوبي براي تريلرهاي هاليوود تبديل كرده است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۵:۲۳ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]

-ببين عزيزم شما الان به سن تكليف رسيدي، نماز خيلي خوبه،خدا گفته نماز بخون تو هم بايد بخوني!نماز راز و نياز و عشق بازي با معبود است و....
-باشه حالا بعد ميخونم...
-بچه جان ميگم پاشو نماز بخون!!!!
-آخه بابا جان زوري كه نميشه،دلم نميخواد نماز بخونم
-بيخود دلت نميخواد،پاشو نماز بخون وگرنه...
-بله چشم چون شما ميگيد ميخونم!!فقط چون شما ميگيدها...
-------------
متاسفانه بسياري از خانواده ها براي نماز خوان كردن فرزندانشان از روش بالا استفاده ميكنند وبعد از مدتي هم گلايه ميكنند كه فرزند ما بي نمازاست،به نماز توجه ندارد و....

1-بي توجهي تا سن تكليف:

مادر و پدر گرامي!توجه!شما همين كه فرزندتان متولد شد وظيفه داريد آموزش هايتان را شروع كنيد..
پيامبر گرامي اسلام صلوات الله عليه فرمود:
اگر براى كسى فرزندى به دنيا آيد، بايد در گوش راستش چون اذان نماز، اذان گويد و در گوش چپش اقامه گويد، چون كه آن پناهى از شيطان رانده شده است
ملاحظه ميفرماييد؟كار شما از همان روز اول شروع ميشود ،در واقع پايه ريزي نماز بايد از همان ابتدا شروع شود،اين رو حسي عرض ميكنم،از جايي نشنيدم به نظر حقير از همان نوزادي جلوي بچه نماز بخوانيد،و در هر مرحله از رشد سن برنامه اي براي تشويق و ترغيب فرزند به نماز داشته باشيد

2-تبليغ نماز با شعار!

شما ميخواهيد به يك نوجوان 15 يا 9 ساله برداشت هايي را كه يك عارف بعد از 40 سال نماز خواندن به آن ها رسيده را بگوييد تا نماز خوان شود،چيزهايي كه شايد خودتان هم به آن ها نرسيديد..جوان شما هم خودش را ناموفق در نماز ميبيند و از ان دوري ميكند،بهتره از سختي هاي نماز و لذت بندگي گفته بشه تا شعار و شعار

3-عدم الگوي مناسب بودن!

وقتي فرزند شما ببيند والديني كه نماز را برايش تجويز كردند اهل دروغ و غيبت و گناه هستند،نميتواند حرف شما باور كند كه زمان سرچشمه خوبي هات،خب بابا جان مادر جان چرا شما انقدر بديد..!!

4-عجله كردن:

پدري صبر كرده روز سن تكليف حالا ميخواهد عبادتي به اين سنگيني را يكباره به خرد فرزندش بدهد،صبر داشته باشيد!!!
اول اينكه از چند سال زودتر شروع كنيد،خيلي ملايم و با صبوري،قرار نيست وقتي فرزند شما امروز عصر جمله زيبا از نماز شنيد از صبح نماز را شروع كند،بايد وقت داد تا خودش را پيدا كند،با عجله او را حساس خواهيد كرد..

5-بي توجهي و كوتاهي در بردن فرزند به زيارت:

از اين والدين تا دلتان بخواهد داريم كه فقط حرف ميزنند،باور كنيد يك زيارت مشهد خيلي اثرگذارتر از خيلي از حرف هاست،هر سال چندبار زيارت مشهد،حضور در قدمگاه شهيدان و امامزادگان ودر صورت توانايي كربلا و مكه،بسپاريد به كارسازان...


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۰:۴۲ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]

در آيات مختلف قرآن مجيد، توصيف هاى زيادى از شراب هاى بهشتى شده است، كه بررسى آنها نشان مى دهد، نوشندگان آنها در چنان لذت روحانى فرو مى روند كه با هيچ بيانى قابل توصيف نيست.
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، وبلاگ منتظران در جديدترين نوشته خود آورده است:

در آيات مختلف قرآن مجيد، توصيف هاى زيادى از شراب هاى بهشتى شده است، كه بررسى آنها نشان مى دهد، نوشندگان آنها در چنان لذت روحانى فرو مى روند كه با هيچ بيانى قابل توصيف نيست.

در يك جا، آن را به عنوان «شراب طهور» توصيف مى كند: «وَ سَقاهُمْ رَبُّهُمْ شَراباً طَهُوراً».(1)

و در جاى ديگر، تأكيد مى كند كه اين شراب زلال، بى غش و لذت بخش نه دردسر مى آفريند، و نه مستى مى آورد و نه فساد عقل: «يُطافُ عَلَيْهِمْ بِكَأْس مِنْ مَعِين * بَيْضاءَ لَذَّة لِلشّارِبِينَ * لا فِيها غَوْلٌ وَ لا هُمْ عَنْها يُنْزَفُونَ».(2)

در يك جا، مى فرمايد: از جامى مى نوشند كه با «كافور» آميخته شده (خنك و آرام كننده است) «يَشْرَبُونَ مِنْ كَأْس كانَ مِزاجُها كافُوراً».(3)

و در جاى ديگر، مى افزايد: از جامى به آنها مى نوشانند كه آميخته با «زنجبيل» است، (گرم كننده و نشاط آفرين) «وَ يُسْقَوْنَ فِيها كَأْساً كانَ مِزاجُها زَنْجَبِيلاً».(4)

و از همه مهم تر اين كه: «ساقى» اين بزم روحانى، خدا است!! از دست قدرت او و از بساط لطف و مرحمتش بر مى گيرند و مى نوشند و مست جذبه عشق و معرفت او مى شوند: «وَ سَقاهُمْ رَبُّهُمْ».(5)

خداوندا! به ما هم از آن شراب طهور مرحمت كن!(6).


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۲۶:۰۲ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]

كميكار نوعي از ماشين هاي شيميايي است كه سوخت ان توسط محلول هاي شيميايي تامين مي شود . اغلب اين ماشين ها در مسابقات دانشگاهي و در دبيرستان ها مورد بررسي و ساخت قرار مي گيرد ... در اين مسابقه ارزش اين قبيل ماشين ها به سرعت و محركه قوي ان و با در نظر گرفتن قوانين مسابقه مترازي كه طي مي كند اصل قرار مي گيرد . اولين كارخانه كه شروع به ساخت ماشين هايي مشابه chem-e-car كرد تسلا امريكا بوده است ...
دوستان خيلي خلاصه گفتم اگه مايلين اطلاعات تخصصي تر به دست بيارين به من سر بزنين...


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۱۲:۰۵ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]


در بسياري از شهرهاي اسراييل خياباني به نام كوروش - پادشاه بزرگ ايرانيان - وجود دارد.

در تابلوي خيابان كوروش بيت المقدس زير نام او توضيح داده شده: پادشاه ايراني، فاتح مشرق زمين.اين خيابان كه در بخش غربي (يهودي نشين) بيت المقدس واقع است و با بخش كهن آن فاصله زيادي ندارد چندان پر زرق و برق نيست و در آن چند كلاب، مغازه كابينت سازي و عتيقه فروشي فعالند. نوگا كه ۳۵ سال است در خيابان كوروش، مغازه عتيقه فروشي دارد ميگويد: كوروش پادشاه معروف ايراني بود. فكر كنم عكسش هم وجود داشته باشد - تصويري از او در ذهنم هست- اسم اين خيابان قبلا يك چيز ديگر بود اما ۵۰ - ۶۰ سال است نامش به كوروش تغيير پيدا كرده است.
 
بسياري از اسراييليها نام كوروش را در كلاسهاي تاريخ در مدرسه يا از كتب عهد عتيق شنيدهاند .يهوديان، كوروش را يكي از منجيان خود در طول تاريخ ميدانند و معتقدند كه بيش از ۲۵۰۰ سال پيش اجدادشان را از اسارت بابل آزاد كرد و به بيت المقدس بازگرداند. بيت المقدس حدود دو قرن بخشي از امپراتوري هخامنشي بوده است - اما در ويرانههاي شهر كهن بيت المقدس ديگر آثاري از دوران هخامنشي و معبد كوچكي كه به روايت تاريخ، كوروش اجازه ساختش را به يهوديان داده بود، باقي نمانده است.
 
در تل آويو، حيفا و ريشون لتسيون نيز خيابانيهايي به نام كوروش وجود دارد.خيابان كوروش در ريشون لتسيون بزرگتر و نوسازتر است و با ساحل مديترانه نيز فاصله زيادي ندارد.در حيفا خيابان پلكاني كوروش در تپههاي شمالي اين شهر واقع است. شهرداري حيفا در سال ۱۹۴۹ ميلادي - يك سال پس از تشكيل اسراييل - اين معبر پلكاني را كوروش نام نهاد. سولي شهوار، استاد مطالعات خاورميانه دانشگاه حيفا اين اقدام را مهم ميداند.او ميگويد:
 
"من تصور ميكنم خيليها نه فقط در اسراييل بلكه در جاهاي مختلف دنيا نميدانند كه كوروش كه بود. اما پس از خواندن اين (تابلو) مي فهمند كه كورش چه كسي بوده است".

در استوانه كوروش (منشور كوروش) كه اصل آن در موزه بريتانيا در لندن نگهداري ميشود به طور مستقيم درباره يهوديان صحبتي نشده است.كوروش در اين منشور بر آزادي ديني تاكيد دارد و اينكه مردم آواره و پراكنده را از بابل به خانه و كاشانه خود بازگردانده است.اما در بعضي از كتب عهد عتيق از جمله كتاب عذرا، بارها از كوروش ياد شده و از فرمان او براي پايان دادن به بيش از نيم قرن تبعيد يهوديان در بابل تمجيد شده است.
 
گذاشتن نام مشهورترين پادشاه ايراني بر خيابانهاي اسرائيل به خاطر جايگاه مهم او در تاريخ يهوديان و نمادي كوچك از پيوند ديرين يهوديان با ايران است.
 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۰۵:۱۷ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]بدن انسان اسرار زيادي در خود پنهان كرده است كه دانشمندان تعداد محدودي از آنها را كشف كردهاند، درحالي كه بسياري ديگر همچنان ناشناخته باقيمانده اند و درك آنها نيازمند زمان بيشتري است.
آيا ميدانستيد كه ترس بو دارد؟ دانشمندان دريافتهاند كه بوي بدن انسان پيش از اينكه كار ترسناكي انجام دهد، تغيير ميكند، حتي اگر فرد تلاش داشته باشد تا خود را شجاع نشان دهد و انسانهاي ديگر نيز قادرند اين تفاوت در بو را به خوبي درك كنند.
دانشمندان تا به امروز بسياري از اسرار شگفتانگيز بدن انسان را كشف كردهاند: از ارتباط نرمه گوش با سلامت قلب گرفته تا ارتباط خميازه با مغز. در ادامه هفت حقيقت شگفتانگيز درباره بدن انسان را كه شايد بسيار عجيب به نظر بيايند، اما حقيقي هستند را مشاهده ميكنيد:
سلامت قلب از روي نرمه گوش قابل پيشبيني است
چين و چروكي مورب يا عدم وجود اين چين و چروك بر روي نرمه گوش انسان ميتواند عاملي براي تعيين سلامت قلب باشد. باوجود اينكه دانشمندان درجستجوي يافتن ارتباط ميان اين ارتباط هستند، مطالعهاي كه در سال 1992 بر روي بيماران بستري انجام گرفت، اولين مطالعهاي بود كه نشان ميداد احتمال ابتلا به بيماريهاي عروقي درميان افرادي كه بر روي نرمه گوش آنها خطي مورب ديده ميشود، بسيار بيشتر از ديگر افراد است.
درواقع اين شاخص براي پيشبيني افراد مبتلا به بيماريهاي قلبي عروقي 94 درصد دقيق بود و باعث شد دانشمندان از اين نشانه عجيب براي تشخيص بيماراني كه در معرض خطر قرار دارند، استفاده كنند. مطالعات جديدتر ارتباط ميان اين خط مورب را با مرگ قلبي ناگهاني مردان كشف كردهاست.
خميازه كشيدن مغز را خنك نگه ميدارد

خميازه مسري است، اما نه در تابستان
ديدن خميازه كشيدن ديگران حتي در عكس ميتواند در افراد واكنش خميازه را ايجاد كند. با اينهمه در مطالعهاي كه در سال 2011 بر روي 80 داوطلب انجام گرفت مشخص شد كه خميازه كشيدن در واكنش به ديدن عمل خميازه در يك عكس در فصل تابستان 24 درصد است درحالي كه همين ميزان در فصل زمستان 45 درصد محاسبه شده است.
خميازه كشيدن موجب خنك شدن مغز ميشود از اين رو درجه حرارت فضاي اطراف در دفعات تكرار خميازه تاثير به سزايي خواهد داشت. دانشمندان همچنين اعلام كردهاند خميازه كشيدن به هوشيار ماندن انسان كمك ميكند زيرا حل كردن مسائل پيچيده منجر به داغ شدن مغز شده و با يك خميازه، مغز دوباره به حالت خنكي باز ميگردد.
يافته شگفتانگيز ديگر درباره خميازه اين است كه هيچ انساني نميتواند با چشمهاي باز خميازهاي كامل بكشد. اين يافته در كتاب جديد عصبشناسي به نام رابرت پرووين، به نام "رفتارهاي عجيب: خميازه كشيدن، خنديدن، سكسكه كردن و فراتر" منتشر شده است.
بزرگترين اندام بدن با ضخامتي برابر يك سلول وسعتي به اندازه 6 زمين تنيس دارد
اندوتليوم، لايه نرم و يكدستي كه سطح داخلي 96 هزار و 560 كيلومتر از عروق خوني در بدن انسان را پوشش دادهاست، درصورتي كه از بدن انسان خارج شده و به لايهاي صاف تبديل شود، ميتواند سطح 6 ميدان تنيس را به راحتي بپوشاند. اين اندام به مغز عروق خوني شهرت يافته زيرا مشابه سدي هوشمند ورود مواد به درون جريان خون از طريق ديوارههاي رگ را كنترل ميكند.
اين اندام همچنين به واسطه آزادسازي مولكولهايي كه به تنظيم فشار خون، مبارزه با بيماريها، كنترل لخته شدن خون و تصفيه خون كمك ميكنند، تصميمگيريهاي مهمي در سيستم جريان خون بدن به عهده دارد. به اين شكل خون به اندازهاي كه بتواند جريان داشته باشد، در حالت مايع باقي ميماند.
شنيدن واژهها و ديدن رنگها
در بسياري از افراد طعم، صدا و تصوير آشكارا از يكديگر مجزا هستند اما تعدادي از افراد مبتلا به نوعي بيماري نادر به نام همحسي يا synesthesia از تجربيات حسي ناواضحي برخوردارند. درواقع عدهاي در واكنش به شنيدن واژهها طعمهاي خاصي را تجربه ميكنند و عدهاي ديگر با ديدن رنگهايي خاص، صداهايي خاص ميشوند.
تناسب واژههايي كه تجربه طعم را در فرد برميانگيزانند، متنوع است، بر اساس مطالعهاي 15 درصد از واژهها ميتوانند در فردي حس چشيدن طعمهاي متفاوت را ايجاد كنند و در فردي ديگر تمامي واژهها چنين تجربهاي ايجاد ميكنند. دانشمندان همچنان درحال بررسي تاثيرات بيماري همحسي بر روي مغز انسان هستند.
ميتوانيد ترس را بو بكشيد
انسانها ميتوانند با احساس بوي بدن ديگران، ترس را رديابي كرده و به آن واكنش نشان دهند. مطالعهاي جديد نشان ميدهد زماني كه فرد ميترسد، فرومونهاي متفاوتي در رايحه عرق بدن انسان به وجود ميآيد و به اينشكل ميتوان ترس را در افراد تشخيص داد. اين مطالعه به واسطه نمونه برداري از عرق بدن 20 داوطلب در حين ورزش معمولي و در حين اولين تجربه سقوط آزاد انجام گرفت. سپس محققان توانستند داوطلبان را بر اساس دو نوع متفاوت تعريق از يكديگر تشخيص دهند. همچنين بخشهايي از مغز افراد كه به ترس واكنش نشان ميدهد، زماني كه نمونه عرق سقوط آزاد توسط داوطلبان استنشاق شد فعال شدند.
رازهاي زندگي: چرا هنگام عطسه كردن جلوي چشمانمان جرقه ميزند؟

باز نگهداشتن چشمها در هنگام عطسه غير ممكن است
تصور غلط اين است كه انسان در هنگام عطسه براي جلوگيري از ورود قطرات آب چشمان خود را ميبندد، در حقيقت بسته شدن چشمها در هنگام عطسه واكنشي سادهاست كه منجر به بسته شدن چشمها ميشود. مشابه واكنشي كه پس از وارد شدن ضربه به زانو توسط چكش طبي در پا ايجاد ميشود. از اين رو آزمودن اينكه آيا بازنگه داشتن چشمها در هنگام عطسه زدن ممكن است يا خير، كاري بسيار دشوار است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۳۴:۲۱ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]

ماهاتما گاندي

بنيانگذار كشور هندوستان و پدر مبارزات ضد استعماري ملت هندوستان بر عليه انگلستان يكي از قربانيان معروف ترور است. او از جمله افرادي بود كه معتقد به زندگي آرام گروه هاي مختلف مذهبي در هند در كنار يكديگر بود. وي در شامگاه 30 ژانويه 1948 ميلادي توسط يك جوان هندوي متعصب به ضرب گلوله از پاي درآمد. معروف است كه آخرين كلمات گاندي قبل از جان دادن، آه خدا، بوده است. "ناتارام گودسه" ضارب گاندي انگيزه خود از كشتن گاندي را مسئول دانستن وي در ضعف هندوستان به خاطر جدايي پاكستان از اين كشور اعلام كرده بود. وي اعدام شد.
الكساندر دوم

اين تزار روسيه از ديگر رهبران معروف در طول تاريخ است كه با ترور پرونده زندگي او بسته شده است. شايد بتوان گفت كه ترور او براي دنيا بسيار گران تمام شد. وي كه در سال 1881 ميلادي توسط گروه هاي آنارشيست ترور شد در حقيقت يكي از اولين رهبران طالب تغييرات در روسيه بود كه به سمت مشروطه طلبي و به راه اندازي پارلمان و حاكم كردن قانون اساسي در روسيه پيشرفت. متاسفانه جانشينان وي راه وي را ادامه ندادند كه به روي كار آمدن كمونيستها و حوادث طولاني پس از آن منجر شد.
مارتين لوتر كينگ

نام اين مرد با مبارزات مدني در تاريخ آمريكا براي حقوق اقليتها و خصوصا سياه پوستان گره خورده است. اين مرد مبارز در حقيقت پدر معنوي جنبشي بود كه در دهه هاي 50 و 60 ميلادي براي احقاق حقوق اقشار ضعيف آمريكايي از جمله سياه پوستان به پاخواسته و توانست تا صدايي مظلوميت و مشكلات اين بخش از جامعه آمريكايي را به جهان برساند. وي در 4 آوريل 1968 ميلادي در يك هتل در شهر ممفيس ايالت تنسي آمريكا به ضرب گلوله يك سفيد پوست به نام "جيمز ارل ري" شديدا مجروح شد و در بيمارستان جان باخت. قاتل وي به 100 سال زندان محكوم شد و در سال 1998 در زندان از دنيا رفت.
آرشيدوك فرانتس فرديناند

شايد بتوان لقب پرهزينه ترين ترور تاريخ را به اين مورد نسبت داد. وليعهد اتريش و همسرش در سفري به شهر سارايوو كه در آن زمان جزء صربستان بزرگ بود توسط يك جوان متعصب صرب هدف قرار گرفته و كشته شدند. امپراطوري اتريش كه در آن زمان يكي از قدرتهاي بزرگ اروپا و جهان به حساب مي آمد دولت صربستان را مسئول اين واقعه دانست. اولتيماتوم هاي طرفين به يكديگر در نهايت پاي قدرتهاي بزرگ را به ميان كشيده و منجر به آغاز جنگ اول جهاني شد كه در نتيجه آن چيزي نزديك به 15 ميليون نفر جان باختند.
ژوليوس سزار

شايد ترور امپراطور روم در 44 سال قبل از ميلاد مسيح معروف ترين ترور در دوران كهن باشد. سزار كه اولين تزار و از جمله مشهورترين سرداران رومي بود در سنايي كه به نوعي خود بنا نهاده بود توسط تعدادي از سناتورها به قتل رسيد. بنا به اعتراف مورخين اين ترور امپراتوري روم را براي سالهاي متمادي در شك و ترس فرو برده و در نهايت نيز به جنگ داخلي و فروپاشي آن منجر شد.
جان اف كندي

شايد بتوان بدون هيچ شكي ترور جان اف كندي، جوان ترين ريس جمهور آمريكا از حزب دموكرات را مشهورترين ترور در طول تاريخ دانست. كندي به باور بسياري از مورخين محبوب ترين رئيس جمهور تاريخ آمريكا بود كه تا به امروز نيز جملات و تفكرات او براي بسياري تكرار شدني نيست. در هر حال وي در 22 نوامبر 1963 در شهر "دالاس" در ايالت تگزاس آمريكا به ضرب گلوله شخصي به نام لي هورلي اوسوالد به قتل رسيد. اوسوالد نيز چندين ساعت پس از دستگيري توسط پليس توسط "جك رابي" مالك يك باشگاه شبانه در دالاس به ضرب گلوله به قتل رسيد. تا به امروز هم سوالات فراواني در مورد انگيزه هاي اوسوالد و طرفهاي درگير در قتل كندي بي جواب مانده است. بسياري سازمان جاسوسي آمريكا "سيا" را در پشت اين ماجرا مي دانند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۲۲:۲۹ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]

نتايج تحقيقات جديد نشان مي دهد، فصل تولد نوزاد اثر علمي قابل اندازه گيري بر طول عمر فرد داشته و متولدان پاييز شانس بيشتري براي رسيدن به 100 سالگي دارند.
نتايج تحقيقات جديد نشان مي دهد، فصل تولد نوزاد اثر علمي قابل اندازه گيري بر طول عمر فرد داشته و متولدان پاييز شانس بيشتري براي رسيدن به 100 سالگي دارند.

«لئونيد گاريلوف» و «ناتاليا گاوريلوا» از محققان دانشگاه شيكاگو رابطه تاريخ تولد و طول عمر افراد را مورد بررسي قرار داده و دريافتهاند كه محيط، دما و ماه تولد نقش بسزايي بر رفتار، خصوصيات ژنتيكي و طول عمر افراد ايفا ميكند.


محققان در اين پژوهش يك هزار و 500 فرد 100 ساله كه بين سال هاي 1880 و 1895 ميلادي به دنيا آمده بودند را مورد برسي قرار دادند.

نتايج اين مطالعه نشان مي دهد، افرادي كه طي ماه هاي سپتامبر تا نوامبر (مهر تا اوايل آذر) به دنيا آمده بودند، بيش از ساير افراد به سن 100 سالگي رسيده اند.

همچنين افراد متولد ماه هاي مارس، مي و جولاي (فروردين، ارديبهشت و تير) كمتر از سايرين شانس رسيدن به 100 سالگي را دارند.

در تحقيقات قبلي در خصوص رابطه طول عمر و ماه تولد نيز مشخص شده بود كه متولدين پاييز از شانس بيشتري براي طول عمر برخوردار هستند.

فرضيه اي كه در خصوص طول عمر بيشتر متولدين پاييز مطرح مي شود، به نوع بيماري هاي اين فصل ارتباط دارد.

به گفته محققان، سرماخوردگي متداول در نخستين ماه هاي زندگي نوزاد مي تواند بدن و سيستم ايمني را در مقابل ساير بيماري ها مقاوم كند.

تغييرات هورموني فصلي نيز از ديگر عواملي است كه ميتواند در افزايش سن متولدين پاييز نقش داشته باشد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۱۷:۰۸ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]

واحد مركزي خبر به نقل از پايگاه خبري المحيط گزارش داد؛ بر اساس يك مطالعه علمي در امريكا فايده يك دقيقه خنديدن برابر با ده دقيقه دويدن است و هر بار خنديدن در بدن انسان سه و نيم كالري سوزانده مي شود.
بر اساس اين گزارش، خنده دردها را تسكين مي دهد، مانع از بروز بيماريهاي قلبي مي شود، سيستم دفاعي بدن را تقويت مي كند، ميزان كلسترول مفيد بدن را بالا مي برد و هورمونهاي موثر در حركات انفعالي، افسردگي و التهابات را كاهش مي دهد.
در تحقيق دانشگاه كاليفرنيا آمده است، در افراد شوخ طبع و خنده رو، سلول هاي از بين برنده ويروس ها و مقابله بدن با سلول هاي سرطاني فعال تر است و دستگاه تنفسي آنان در برابر آسيب ها، قوي تر عمل مي كند.
فرانس بومر، از متخصصان بيماريهاي قلب در وين گفت: در تحقيقات پيشين ثابت شد خنديدن سبب تغييراتي در مغز و توزيع هورمونها در بدن تنظيم مي شود.
مايكل تتسي، روانشناس و كارشناس مطالعات خنده نيز گفت: خنده در تنظيم هورمون هاي بدن، محافظت از مغز از طريق افزايش اكسيژن، تقويت سيستم دفاعي بدن، كاهش احساس درد، كاهش تنش، پوياتر شدن عضلات و ترشح هورمون موثر در احساس خوشبختي موثر است.
كارشاسان معتقدند نه تنها قهقهه بلكه حتي لبخند كوچك هم سبب افزايش حس خوشبختي و كاهش احساس درد در انسان مي شود اما خنده واقعي 80 عضله بدن را فعال مي كند.
دكتر مجدي بدران عضو انجمن آلرژي مصر گفت: يك دقيقه خنديدن برابر با 40 دقيقه استراحت كردن است، دو دقيقه خنديدن برابر با 20 دقيقه ورزش كردن است و ميزان كالري اي كه در 15 دقيقه خنديدن سوزانده مي شود براي كاهش دو كيلوگرم وزن در سال كافي است.
دكتر بدران با بيان اينكه خنده سبب كاهش فشار خون و بهبود فعاليت شريان ها مي شود ادامه داد: يك فرد بالغ به طور ميانگين 15 بار در روز مي خندد كه اين آمار بسيار اندك است اما كودكان در روز 400 بار مي خندند.
وي خنده را سرايت كننده خواند و در توضيح آن گفت: گاهي انسان از خنده ديگري مي خندد بدون اين كه بداند شخص مقابل به چه علت مي خندد، اين به سبب ويژگي خنده است كه از شخصي به شخص ديگر سرايت مي كند؛ سرايت خنده از يكي به ديگري بدين سبب است كه صداي خنده ديگران بخشي از مغز انسان را فعال مي كند و اين فعاليت به طور ناخودآگاه لبخند را براي انسان به ارمغان مي آورد.
به طور كلي محققان، قدرت خنده را براي عبور از مشكلات زندگي و تنش هاي رواني و عصبي "جادويي" مي دانند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۰۷:۰۵ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]

عجايب هفتگانه جديد جهان معرفي شد


عجايب هفتگانه جديد جهان، در يازدهمين روز از ماه يازدهم سال 2011، طبق راي مخاطبان يك نظرسنجي جهاني اينترنتي، معرفي شد.

اين رايگيري كه از سال 2007 از سوي «بنياد عجايب هفتگانه» آغاز شده، پس از گذشت 4 سال، سرانجام هفت منطقه عجيب طبيعي جهان را از ميان ميليونها راي برگزيد.


به گفته برگزاركنندگان، نحوه رايدهي در اين نظرسنجي جهاني به روشهاي مختلفي صورت گرفت و علاقه مندان ميتوانستند از طريق تلفن، پيامك و يا شبكه هاي اجتماعي اينترنتي، نام مناطق مورد نظر خود را براي سايت اين بنياد ارسال كنند.


عجايب هفتگانه جديد را جنگلهاي آمازون در امريكاي جنوبي، خليج هالونگ در ويتنام، آبشارهاي ايگوازو در ميان آرژانتين و برزيل، جزيره ججو در كره جنوبي، پارك ملي كومودو در اندونزي، رودخانه زيرزميني پورتو پرنس در فيليپين و كوهستان تيبل در افريقاي جنوبي تشكيل مي دهند.


گفتني است، علت روي آوردن دوباره اين بنياد به برگزاري اين نظرسنجي، بازتاب مناسب كمپين سال 2001 آن در خصوص انتخاب عجايب هفتگانه مصنوعي جهان بود كه با استقبال چشمگيري روبهرو شد.ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۵۹:۵۲ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 28
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب