,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,پ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, , - ,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

khabarnamema
khabarnamemaمحققان معتقدند زبان انسان شايد داراي حس ششم باشد.
علاوه بر تشخيص مزه*هاي شيرين، شور، تند و تلخ، زبان مي*تواند كربوهيدرات*ها را نيز حس كند. اين مواد مغذي به قندهايي تجزيه مي*شوند كه منبع عظيم تامين انرژي در بدن انسان به شمار مي*آيند.محققان بر اين باورند حس*كردن كربوهيدرات*ها مركز شادي مغز را تحريك كرده و دليل نامطبوع*بودن غذاهاي رژيمي را توضيح مي*دهد.با مطالعه 10 شركت*كننده در نيوزيلند و استفاده از تصويربرداري مغزي ام*آر*آي كاربردي، تيم علمي دريافت كربوهيدرات*ها نواحي از مغز را فعال مي*كنند كه تحت تاثير شيريني*هاي مصنوعي حتي زماني كه فقط مزه مي*شوند، قرار نمي*گيرند.دكتر نيكلاس گرانت از گروه علوم تمريني و ورزشي مركز تحقيقات مغز دانشگاه اوكلند، گفت: زبان اندام حسي با توانايي بسيار بيشتر از آنچه تصور مي*شود، است و كربوهيدرات*ها را از شيريني*هاي مصنوعي تشخيص مي*دهد.حس ششم موجود در زبان براي شناسايي كربوهيدرات*ها، علت واكنش سريع ورزشكاران به اين مغذي*ها و همچنين جنبه*هاي اختلالات خوردن غيركنترل*شده را توضيح مي*دهد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۲۳:۱۸ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]
يا ميدانيد: در جهان به ۶۰۰۰ زبان تكلم ميشود.

آيا ميدانيد: هر قاره اي، شهري به نام «رم» دارد.

آيا ميدانيد: كه حلزون مي تواند سه سال بخوابد .

آيا ميدانيد: دلفين ها با يك چشم باز مي خوابند .

آيا ميدانيد: قلب زنان نسبت به مردان تندتر مي زند .

آيا ميدانيد: ناراحتي هاي پا در زنان ۴ برابر مردان است.

آيا ميدانيد:كوسه ها از بيماري سرطان در امان هستند .

آيا ميدانيد: هيچ گورخري، خط هاي مشابه ديگري ندارد.

آيا ميدانيد: ۱۳ درصد جمعيت جهان، صحرانشين هستند .

آيا ميدانيد: چهار پنجم جانوران رو حشره ها تشكيل داده اند.آيا ميدانيد: تنها در يك پرواز، زنبور عسل به ۷۵ گل سر مي زند.

آيا ميدانيد: چشم انسان معادل يك دوربين ۱۳۵ مگاپيكسل است.

آيا ميدانيد: ژاپن، پرمصرف ترين كشور جهان در زمينه انرژي است.

آيا ميدانيد: در ساخت ديوار بزرگ چين، آرد برنج به كار رفته است.

آيا ميدانيد: توماس اديسون، مخترع برق از تاريكي وحشت داشت.

آيا ميدانيد: يك كودك ۴ ساله روزانه بيش از ۴۰۰ سوال مي پرسد!

آيا ميدانيد: شيرها تا سن ۲ سالگي قادر به غرش كردن نمي باشند.

آيا ميدانيد: در هر يك گرم خاك، حدود ۱۰ ميليون باكتري زندگي مي كند.

آيا ميدانيد: استرس باعث مي شود، مرغ ها پرهاي خود را از دست بدهند.

آيا ميدانيد: تعداد مرغ ها در سراسر جهان تقريبا با جمعيت انسان مساوي است.

آيا ميدانيد: به طور متوسط، هر فردي ۵ سال از عمر خودش را صرف خوردن مي كند.ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۱۸:۱۲ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]
در اين سال ها ژاپن تبديل به يكي از جالب ترين كشورهاي دنيا شده است. فرهنگ منحصر بفرد، غذاهاي عالي و پيشرفت تكنولوژيك اين كشور بقيه كشورهاي دنيا را شگفت زده كرده و به آنها الهام بخشيده است.

انجمن تفريحي قاطي
با اين وجود، بعضي از آداب و رسوم و سلايق ژاپني كاملاً اشتباه درك شده است. اين 20 واقعيت حقايقي را در مورد ژاپن مشخص مي كنند و ژاپن واقعي را به تصوير مي كشند:


1.گوشت خام اسب يكي از غذاهاي محبوب و متداول در ژاپن است. اين گوشت كه باساشي نام دارد را نازك برش مي زنند و خام مي خورند.


2. بيش از 70 درصد ژاپن كوهستاني است. اين كشور بيش از 200 آتشفشان دارد.

3. يك خربزه (شبيه طالبي) گاهي تا بيش از 31473 ين (300 دلار) فروخته مي شود.

4. نرخ سواد در ژاپن حدود 100 درصد است.

5. ميانگين عمر ژاپني ها 4 سال طولاني تر از آمريكايي هاست.

6. در ژاپن مردان به عنوان معذرت خواهي سر خود را مي تراشند.

7. ژاپن دومين كشور جهان از لحاظ كمترين نرخ قتل در دنياست، در عين حال جنگل خودكشي اوكي گاهارا هم در همين كشور قرار دارد.

8. ژاپن تابحال 15 نامزد جايزه نوبل (در علوم شيمي، پزشكي و فيزيك)، سه مدال آور در اين رشته ها و يك نامزد جايزه گاوس داشته است.

9. كشتي گيران جوان سومو بايد كشتي گيران پيش كسوت سومو را در "اصطبل" هاي كشتي آنها نظافت و حمام كنند.

10. نرخ بيكاري در ژاپن كمتر از 4 درصد است.

11. ژاپن بيش از 6800 جزيره دارد.


ژاپن دومين كشور جهان از لحاظ كمترين نرخ قتل در دنياست، در عين حال جنگل خودكشي اوكي گاهارا هم در همين كشور قرار دارد
12. فيلم "تتسوئو: مرد آهني" كه البته ربطي به فيلم يا كتاب رابرت داوني جي. آر. ندارد، يك فيلم نسبتاً محبوب در ژاپن است كه شينيا تسوكاموتو در كالج آن را نوشته و كارگرداني كرد.
13. فرهنگ ديرينه سنگي از حدود 30 هزار سال پيش از ميلاد، مربوط به ساكنين ژاپن مي شود.

14. تاكاهي ميك، فيلمساز ژاپني، در ده سال اوج حرفه اش، بيش از 50 فيلم ساخت.

15. فيلم هاي انيميشن و شوهاي تلويزيوني (انيمه هاي) ژاپني بيش از 60 درصد برنامه هاي انيميشني دنيا را تشكيل مي دهند. انيميشن در ژاپن آنقدر موفق است كه بيش از 130 مدرسه صداپيشگي در اين كشور وجود دارد.

16. 21 درصد از جمعيت ژاپن سالمند هستند كه اين رقم بيشترين رقم در دنياست.

17. در گذشته، نظام دادگاهي ژاپن نرخ محكوميتي در حدود 99 درصد داشت!

18. زندان هاي ژاپني (از سال 2003) با ظرفيت 117 درصد كار مي كنند.

19. كف بالاآمده نشان مي دهد كه چه زماني بايد دمپايي يا كفش خود را درآوريد. در ورودي خانه هاي ژاپني، كف تا 6 اينچ (15.24 سانتيمتر) بالا آمده است كه نشان مي دهد بايد كفش هايتان را درآوريد و دمپايي بپوشيد. اگر خانه داراي اتاقي با كفپوش تاتامي باشد، كف آن 1 تا 2 اينچ (2.54 تا 5.08 سانتيمتر) بالا آورده مي شود و نشان مي دهد كه بايد دمپايي خود را درآوريد.ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۱۲:۱۱ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]
خب بعد مشكلات زيادي كه بنده با كاربراي ديگه سر انتخاب بهترين رپر پيدا كردم
تصميم گرفتم اين تايپيكو بزنم!!!يه صورت موردي بررسي مي كنيم
:
رپ (rap):تكست: بيت ها و مصراع ها كوتاه هستند.روي قافيه ها زياد تاكيد نمي شود.ولي كلمه هاي مفهوم رسان خيلي مهم هستند.شعر سريع خونده مي شه.شايد شنونده در نگاه و شنود اول مقصود خواننده رو متوجه نشه.
آهنگ: بيت سريع است.فاصله ي لوپ ها كوتاه.آهنگ ضرب خفه دارد.عناصر زياد هستند.(مثلا كيك،كلپ،اسنير،هيت،ماژور و....)
مقصود: بيشتر بيان احساسات فردي در حيطه ي خارج است فهم عمومي(مثلاً كسي كه رپ مي خونه نمي ياد به طور واضح از عشق بگه.)
چند نمونه رپ فارسي خوب: يه مشت سرباز از هيچ كس.ديوونه از رضا پيشرو.طغيان كن از جاني
.


هيپ هاپ:
تكست:بيت ها و مصراع ها بلند هستند.قافيه تاكيد مي شوند.كلمه هاي مفهوم رسان بيشتر به حالت شور گفته مي شوند.شنونده در شنود اول مقصود خواننده رو درك مي كنه.
آهنگ:بيت ها معمولاً با ضرب قابل فهم.عناصر كم.
مقصود:بيشتر گفتمان از زبان عاميانه.مثل گفتن دوست دارم و....
چند نمونه هيپ هاپ فارسي: تقريباً تمامي آهنگ هاي ياس.2
afm.
توضيحات تكميلي: در ايران به هر كس بگي رپ،يه مثالي برات مي زنه كه هيپ هاپه.هنوز كسي فرق بين هيپ هاپ و رپ رو به طور كامل درك نكرده(در ايران).بيشتر تكست هايي هم كه افراد مبتدي مي گن هيپ هاپ هست. اگر به دقت به آهنگ طغيان كن از جاني گوش بدين،متوجه مي شين كه فرقش با آهنگ هاي ياس چيه.

 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۰۶:۳۳ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]

تاكنون با خودتان فكر كرده ايد چرا ماهي بوي تند و زننده اي دارد ، علت اينكه برخي افراد ماهي نميخورند همين بوي بد آن است!
شما فكر مي‌كنيد يكي از تهوع‌آورترين بوهاي دنيا چيست؟ اگر بگوييد بوي ماهي گنديده، من با شما موافق‌ام، ولي هيچ مي‌دانستيد ماهي زنده نه تنها بوي بدي ندارد بلكه كاملا برعكس، بوي خوبي مي‌دهد؟

ماهي سالم بوي دريا و يد مي‌دهد و گوشت آن بوي ملايم و دلپذيري دارد. ‌اما در يك لحظه اين موضوع مي‌تواند تغيير كند. ماهي مرده مي‌تواند بوي تندي از خود متصاعد كند كه نه‌تنها روي دست ماهيگير، آشپز و تخته گوشت آشپزخانه باقي مي‌ماند بلكه مي‌تواند تا كيلومترها در آب دريا پراكنده شود.
اين بوي بد از تركيبات نيتروژن‌داري به نام متيل‌امين به‌وجود مي‌آيد. ممكن است اين تركيبات و در نتيجه بوي بد در اثر تجزيه خود به خود پروتئين‌هاي گوشت ماهي (پس از مرگ) به وجود آيد. پس از مرگ ماهي و به دليل توقف فعاليت‌هاي جاندار، سلول‌هاي حيوان دچار تغييرات و اضمحلال دروني مي‌شوند و به ويژه نوعي تركيب به نام اكسيد تري متيل‌امين بر اثر تغيير غلظت يون‌هاي درون سلول دچار تغيير شده و تبديل به تري‌متيل‌امين مي‌شود.اين تركيب در هوا متصاعد شده و بوي بد ماهي از اينجا شروع مي‌شود.‌


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۰۰:۱۸ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]
آشنايي با سرويس كردن كولر


با شروع فصل گرما بايد ابتدا كولر ها را سرويس كرده و چنانچه نيازي به تعمير داشته باشد آن را مرمت نمود. هر چند خوب است سرويس كولر را به دست سرويس كار مجاز بسپاريد تا از بروز صدمات احتمالي به خود و وسايل برقي جلوگيري شود؛ اما ممكن است گاهي اوقات هم مجبور شويد خودتان اين كار را انجام دهيد. پس بد نيست با خواندن اين چگونه بدانيد و چه كار بايد بكنيد.
يك كولر سرويس نشده، تمام تلاش‌ها براي صرفه‌جويي در مصرف برق و آب را به باد مي‌دهد، پس بهتر است خاموش باشد،‌ اما بعضي از ما چنان به خنكاي كولر عادت كرده‌ايم كه در خانه‌اي با كولر خاموش، دچار تنگي نفس مي‌شويم و كولر را يك نفس به كار مي‌گيريم، تا زماني‌كه قبض‌هاي رعب آور از راه برسد و شيريني خنكاي دلپذير را به كاممان تلخ كند.

كولرهاي آبي، امكان انتخاب و تنظيم درجه سرما را ندارند و نهايتا دور تند و كند را مي‌توان از آنها انتظار داشت. پس بهتر است در بسياري از ساعت‌ها خاموش باشند. اما گرماي تب‌دار بعضي از روزهاي فصل گرم سال، كاسه‌هاي صبر را لبريز و طاقت‌ها را طاق مي‌كند، پس كولر‌ها را سرويس كنيم تا لااقل انرژي كمتري را هدر بدهند. بعضي از قطعات كولر بايد همزمان با آغاز فصل گرما، معاينه دقيق شوند. ضريب فرسايش بعضي از اين قطعات بالاست و ممكن است بر اثر فرسوده شدن، مصرف كولر را بالا ببرند. پس سرويس كولر، پيش از فصل گرما، كاملا ضروري است. در اين مطلب كه با استفاده از دانش يكي از متخصصان تأسيسات و سرويس كولر نوشته شده، راه و رسم افزودن بازدهي كولر را مرور مي‌كنيم.


فرآيندها و تجهيزات
كولر آبي از دو بخش گردش آب و گردش هوا تشكيل يافته است كه اين دو گردش توسط دو موتور جداگانه انجام مي‌شود. سيستم گردش آب كولر توسط پمپ آب و سيستم گردش هوا به وسيله‌ي موتور اصلي كولر صورت مي‌پذيرد.


قطعات و تجهيزات كولر آبي به سه دسته تقسيم‌بندي مي‌شوند:
– الكتريكي: شامل كليد سه دكمه‌اي قطع و وصل، پمپ آب و موتور كولر
– مكانيكي: شامل توربين هوا، تسمه و شناور
– ثابت: دريچه‌ها، بدنه، اتصالات شبكه‌ي آبرساني و شير تخليه

قبل از هر چيز لازم است از خاموش بودن كولر و عدم اتصال جريان برق اصلي (فاز) به كولر مطمئن شويد. اگر كولر داراي فيوز جداگانه است آن را قطع كنيد در غير اين صورت با پشت دست به بدنه كولر بزنيد تا از برق نداشتن آن مطمئن شويد.

از كسي كه داخل منزل و پاي كليد قطع و وصل ايستاده است ابتدا بخواهيد كولر را يك بار قطع و وصل كند تا مطمئن شويد در حال سرويس كولر خودتان هستيد نه كولر همسايه!
ابتدا مي‌بايست دريچه‌هاي خروجي باد كولر را در اتاق‌ها و سالن‌هاي منزل باز كنيد تا در صورت شروع به كار كولر به موتور آن فشار وارد نشود.


پوشال‌ها را عوض كنيد
كولر‌ها بايد هر سال بازرسي شوند و بعضي از بخش‌هاي آن مثل پوشال‌ها، حتما عوض شود. پوشال‌ها، محل مناسبي براي رشد باكتري‌ها و قارچ‌هاست. اين باكتري‌ها و قارچ‌ها كه در طول زمستان بين بافت پوشال پديد آمده‌اند، زماني كه آب روي پوشال‌ها جاري شود، جان مي‌گيرند و معمولا بوي ناخوشايندي ايجاد مي‌كنند.


اما مشكل فقط بوي بد نيست، آنها خطر ايجاد بيماري‌هاي تنفسي را به همراه دارند. پوشال قيمت چنداني ندارد و بر اين اساس بهتر است هر سال عوض شود و چنانچه فكر مي‌كنيد خيلي خوب آنها را شسته‌ايد، در صورتي كه پوشال آن كهنه شده است آن را تعويض كنيد يا در غير اين صورت آن ها را با آب بشوييد تا خاك‌هاي آن وارد فضاي كولر نشود، هر دو سال يكبار پوشال ها را عوض كنيد. البته تعويض پوشال ها بسته به آب شهر ممكن است هر سال ضروري باشد.

براي تهيه پوشال جديد حتماً پوشال هم‌سايز با ظرفيت كولر بگيريد. مثلاً اگر پوشال كولر 4500 را بر روي كولر 3500 ببنديد، تراكم بالاي پوشال‌هاي بزرگتر از سايز، موجب اختلال در سيستم گردش هواي كولر مي‌شود و هوا به درستي به كولر نمي‌رسد.


در موقع تعويض پوشال بايد ابتدا آن را خيس كرده و در محل مخصوص خود گذاشته و سپس شبكه سيمي مخصوص را روي آن قرار دهيد.


موتور‌‌، قلب‌تپنده كولر
كولر يك پمپ آب و يك دينام دارد كه اولي، فرايند گردش آب و دومي عمل گردش هوا را به انجام مي‌رساند. اين موتور‌ها هرقدر سالم‌تر باشند، كولر عملكرد بهينه‌تري خواهد داشت و انرژي كمتري را هم مصرف خواهد كرد. در زمان بازديد از اين ۲ موتور، ابتدا بايد گرد و غبارشان را گرفت و بعد آنها را روغن‌كاري كرد. موتور كولر، ۲ قطعه ياتاقان دارد كه بايد حتماً روغن‌كاري شوند. پيش از روشن‌كردن كولر نيز بايد ابتدا پروانه را با دست چند دور بچرخانيد تا روان شود. توصيه شده كه يك دينام نبايد بيشتر از ۷ ساعت بي‌وقفه كار كند. اين موتور به همراه پمپ آب، در خطر سوختن بر اثر كاركرد زياد قرار دارند. پس به موتورهايي كه دارند بي‌توقف مي‌چرخند هم فكر كنيد.

سايه باني بر سر كولرها
بدنه فلزي كولر در تابش مستقيم آفتاب، گاهي چنان داغ مي‌شود كه حتي لمس كردنش ناممكن است. انتظار خنكاي كامل از كولري با اين شرايط، چندان منطقي نيست. پس سايه‌باني براي كولر تعبيه كنيد تا خنك بماند و خنكي بدهد. در ضمن مصرف انرژي كولر با سايه‌بان هم پايين مي‌آيد.


سايه‌بان كولر‌ها ۲ نوع است؛ نوع اول كه قيمت بيشتري دارد و به سايه‌بان سنتي معروف است، هماني است كه از 4 عدد پايه فلزي و يك سقف برزنتي تشكيل شده است. پايه‌ها روي زمين قرار مي‌گيرند و سقف بر سر كولر گسترده مي‌شود.

دوم اينكه پايه‌هاي فلزي آنها بر سطح پشت‌بام قرار مي‌گيرد و تدريجاً به عايق ايزوگام آسيب مي‌رساند. بر اين اساس نوع جديدتري از سايه‌بان‌ها توليد شده كه با پايه‌هايي فلزي روي سقف كولر نصب مي‌شوند. اين پايه‌ها با زاويه ۴۵درجه، به چهار گوشه سقف كولر پيچ مي‌شوند و سايه‌بان روي آنها قرار مي‌گيرد.

ايجاد سايه‌بان براي كولر به گونه‌اي كه از تابش مستقيم آفتاب به دور باشد به كارايي آن بسيار كمك خواهد كرد. چهار پايه‌ي كولر را مستقيماً روي سطح آسفالت يا ايزوگام قرار ندهيد و زير پايه‌هاي آن سنگ بگذاريد تا در سطح آسفالت فرو نرود.

سايبان هاي شيك براي كولر


شست‌وشوي كولر فراموش نشود
پيش از روشن كردن كولر، بد نيست از محكم بودن پيچ و مهره‌هايي كه به چشم مي‌آيند، مطمئن شويد. بعد از آچاركشي، به سراغ كف كولر برويد و حتماً آن را بشوييد. شست‌وشوي كف كولر بايد با فرچه پلاستيكي انجام شود تا به رنگ آن آسيبي نرسد. اگر قسمتي از رنگ كف كولر از بين رفته بود، بي‌ترديد به‌زودي زنگ مي‌زند و ممكن است تا يك سال بعد بپوسد. در اين مواقع، يك ظرف قير ايزوله كه يك نوع قير آماده و سرد است، از رنگ فروشي تهيه كنيد و آن را با قلمو بر كف كولر پخش كنيد. نگذاريد نقطه‌اي از چشمتان دور بماند، هرجا خاك نشسته، بشوييد. چون اين خاك‌ها يا گل مي‌شود و توي كولر مي‌ماند و يا همراه با باد خنك، وارد ريه‌هاي خودتان مي‌شود.

باد خنك گاهي هدر مي‌رود
كولر ممكن است پس از چند سال، اندكي جابه‌جا شود. اين‌جابه‌جايي معمولا به‌دليل تكان‌هايي كه موتور كولر به بدنه آن مي‌دهد، ايجاد مي‌شود. هم راستا نبودن خروجي كولر با دهانه كانال، باد خنك را هدر مي‌دهد، بنابراين يكي از مهم‌ترين نكاتي كه حين سرويس كولر بايد درنظر داشت، هم‌راستابودن خروجي و دهانه كانال است كه با يك پارچه ضد‌آب و ضخيم مثل برزنت، پشتيباني مي‌شود. پارچه‌هاي برزنتي هم به‌تدريج آسيب مي‌بينند و ممكن است در گوشه و كنارشان، درزهايي پديد بيايد. حتما‌ دقت كنيد كه چنين درزهايي وجود نداشته باشد و باد خنكي كه كولر به هزار زحمت توليد كرده، به هدر نرود.

كليدهاي باهوش براي شما
كليد هوشمند، كار‌‌ همان كسي را انجام مي‌دهد كه بر اثر سرما در نيمه شب بيدار شده و كولر را خاموش مي‌كند. اين كليد‌ها مجهز به ترموستات و تايمر هستند و مي‌توان به آنها فرمان داد كه يا بر حسب دماي خانه و يا زماني كه برايشان تعريف مي‌شود، كولر را خاموش كنند. مثلا مي‌توان تايمر ديجيتال آنها را اينگونه تنظيم كرد كه بعد از ۲ ساعت، كولر را خاموش كند و يا برايش تعريف كرد كه اگر دماي خانه مثلا ۱۸ درجه شد، خاموش شود و اگر دما از ۳۰ درجه بيشتر شد، روشن شود. اين كليدهاي هوشمند حدودا ۲۰۰هزار تومان قيمت دارند. يادتان باشد كه شايد الان كمي هزينه كنيد، ولي در عوض در پول برق و آب‌تان كلي صرفه‌جويي مي‌شود. ضمن آن كه در مبارزه با كم آبي يا قطع برق هم گام مهمي برداشته مي‌شود

كولر با بهره وري بيشتر
هرچه كانال كولر كوتاه‌تر باشد، بهره‌وري آن افزايش مي‌يابد و مصرف انرژي كمتر مي‌شود. بر اين اساس منطقي به‌نظرمي‌رسد كه در آپارتمان‌هاي چند طبقه، گاهي كولر‌ها از پشت بام، به داخل بالكن‌ها نقل مكان كنند.


كولر بايد متناسب با متراژ خانه‌ انتخاب شود. كولرهايي با حجم هوادهي زياد در خانه‌هاي كوچك، كاركرد ديگري جز هدر دادن انرژي ندارند. براي خانه‌هاي كمتر از ۶۰ مترمربع، اگر كولر بر پشت‌بام است، حجم هوادهي كمتر از ۳۵۰۰ توصيه شده. اگر كولر در بالكن است، مناسب است كه حجمش حدود ۲۳۰۰ باشد. اگر متراژ خانه بين ۶۰ تا ۱۰۰ مترمربع است، كولر پشت‌بامي با حجم ۵۰۰۰ و كولر بالكني ۳۵۰۰ برايش كافي است. به همين نسبت، براي خانه‌هاي بزرگ‌تر، حجم هوادهي كولر‌ها افزايش مي‌يابد و تا ۷۰۰۰ مي‌رسد.

از نيم ساعت مانده به اذان مغرب تا ۲ ساعت و نيم پس از آن، ميزان مصرف برق در ايران، در اوج خود قرار دارد. از آنجا كه كولر‌ها از لوازم پرمصرف برقي به‌حساب مي‌آيند، بد نيست كه آنها را در اين ساعت‌ها خاموش بگذاريم.


شيلنگ آب كولر‌ها اگر از نوع نامرغوب باشد، در آفتاب خشك شده و احتمالا بعد از يك سال مصرف، آماده پاره شدن است. پس بهتر است شيلنگ آب كولر را هم عوض كنيد و نوع مرغوب‌تر آن را بخريد كه به شيلنگ يخچالي معروف است. يكي از مهم‌ترين معيار‌ها براي استفاده بهينه از كولر، توجه به همين شيلنگ است. اگر سيستم گردش آب به درستي در كولر انجام شود و پوشال‌ها كاملا خيس شوند، كولر خنكاي بيشتري توليد مي‌كند و انرژي كمتري را هدر مي‌دهد.

بعد از اين ها دريچه‌هاي خود كولر را باز كنيد. براي باز كردن درپوش كناري كولر، درپوش را از محل مخصوص گرفته و به طور عمودي به طرف بالا بكشيد تا قسمت تحتاني آن از بدنه جدا گردد. سپس درب را به طرف خارج كشيده آن را بيرون بياوريد.ناودان هاي مستقر در درپوش ها را تميز كنيد تا منافذ آن باز شود

در حالي كه آب كولر تخليه شده است، از كسي كه پاي دكمه‌ي قطع و وصل كولر ايستاده است بخواهيد به ترتيب و يكي يكي دكمه‌ها را بزند تا از سلامت پمپ آب و موتور كولر اطمينان حاصل نماييد. معمولاً قطعات الكتريكي نيازمند سرويس نيست و قابل تعمير هم نيست يا ارزش تعمير ندارد و در صورت از كار افتادن بهتر است تعويض شود.

تسمه‌ي گرداننده‌ي توربين مي‌بايست در يك وضعيت تعادلي باشد. يعني نه خيلي سفت و محكم باشد كه به موتور فشار وارد كند و نه چندان شل باشد كه موتور دچار گيرپاژ شود. در صورتي كه تسمه از حالت نرمال خود خارج شده و از اطراف آن نخ بيرون زده، لازم است آن را تعويض كنيد.

واترپمپ را باز نموده و پس از تميز كردن رسوب آب از روي آن، واترپمپ را روغن زده و به درستي در محل خود نصب نماييد.

با پر كردن تشتك تحتاني از آب و روشن نمودن واترپمپ اطمينان حاصل نماييد كه مسير آب در شلنگ و سه راهه و آب پخش كن ها باز است

چنانچه محور موتور لقي دارد مي توانيد با استفاده از واشر مخصوص، لقي آن را بگيريد. البته لقي كم اشكالي ندارد.

شناور را طوري تنظيم نماييد كه آبي از تشتك يا دريچه اطمينان به بيرون نريزد.

دريچه اطمينان آب را ، با دقت باز نموده و تشتك پايين را با شلنگ آب خوب بشوييد. اگر كف كولر رسوب زيادي گرفته مي توانيد به كمك مواد جرمگير شستشو را انجام دهيد.

شناورهاي قديمي موجود در بازار يا به صورت دو قطعه پلاستيك زانويي شكل بودند كه با يك پيچ تنظيم به هم متصل شده بودند و در انتهاي آن يك حباب پلاستيكي قرار داشت و يا به صورت يك ميله‌ي فلزي متصل به يك حباب پلاستيكي بودند. اخيراً شناوري را به بازار معرفي شده است كه مشكلات شناورهاي قديمي را ندارد و بر روي خود حباب پلاستيكي از عدد 1 تا 8 مدرج شده و مي‌توان اندازه‌ي آب داخل كولر را با گرداندن حباب به خوبي تنظيم كرد.


الان نوبت آن است كه فلكه‌ي آب كولر را باز كنيد تا از سلامت شناور كولر اطمينان حاصل كنيد. با دست و به آرامي شناور را بالا بياوريد و ببينيد كه عمل قطع آب صورت مي‌پذيرد يا خير. اگر آب به درستي وارد كولر نمي‌شود يا عمل قطع به طور كامل انجام نمي‌شود شناور مي‌بايست تعويض گردد.


پس از كنترل شناور نوبت به بستن مجدد شير تخليه و آبگيري كولر است. حتماً پس از بستن شير تخليه از زير كولر آن را كنترل كنيد كه چكه نداشته باشد. اگر شناور درست تنظيم شده باشد سطح آب مي‌بايست يك سانتي‌متر پايين تر از حداكثر ارتفاع شير تخليه متوقف شود، در غير اين صورت بايد شناور را درست تنظيم كنيد. ضمناً دقت كنيد كه سطح كولر نسبت به زمين بايد تراز باشد. يعني كولر به گونه‌اي واقع شده باشد كه آب در يك طرف آن جمع نشود.

پس از آبگيري كولر پمپ آب را روشن كنيد تا از صحت سيستم گردش آب كولر اطمينان حاصل كنيد. توري دور پمپ را لازم است قبل از روشن كردن تميز كرده باشيد و كف پمپ آب با كف كولر حداقل يك سانتي‌متر فاصله داشته باشد. پس از روشن شدن پمپ آب اتصالات را به دقت كنترل كنيد كه از جايي چكه نداشته باشد، زيرا يكي از مهم‌ترين دلايل سوختن موتور كولر و پمپ آب، چكيدن آب بر روي بدنه‌ي موتورهاي الكتريكي است.

حالا دو دريچه‌ي كناري كولر را ببنديد و پمپ آب را به اضافه‌ي موتور كولر روشن كنيد تا يك بار عمليات كامل داخل كولر را ببينيد. گاهي اوقات آبي كه از بالا روي پوشال‌ها مي‌ريزد، به جاي آن كه از پايين تخليه شود از وسط پوشال منحرف شده و بر روي توربين هوا يا پمپ آب مي‌پاشد كه عمليات كولر را مختل خواهد كرد. در صورتي كه مشكلي مشاهده نشد و صداي كاركردن قطعات و موتور طبيعي بود، آخرين دريچه را نيز ببنديد. قبل از بستن آخرين دريچه مطمئن شويد كه درب جعبه تقسيم برق داخل كولر به درستي بسته شده است.

قبل از روشن نمودن موتور در اول فصل پارچه بزرگي را خيس كرده و آن را مقابل دريچه هوا قرار دهيد تا از ورود گرد و خاك به درون اتاق جلوگيري به عمل آيد.

براي تهويه بهتر، واترپمپ را به مدت 10 دقيقه روشن نماييد تا پوشال ها خوب خيس شود سپس موتور كولر را روشن كنيد.

* با پايان فصل گرما آب تشتك را خالي نموده وشير ورودي آب كولر را ببنديد.
* روي كولر را با برزنت مخصوص بپوشانيد تا از گرد و خاك و باد و باران مصون بماند.
* در فصولي كه از كولر استفاده نمي كنيد دريچه كولر را خوب ببنديد.

با اجراي موارد فوق علاوه بر صرفه جويي در مصرف آب و برق از هزينه هاي احتمالي ناشي از عدم رعايت موارد ايمني جلوگيري نماييد.


تكنيك هاي سرويس كردن


نكات و هشدارها
در صورت نياز پس از شستن كولر و خشك شدن تشتك آن ابتدا كفي و پايه ها و محل نصب شناور را با سمباده تراشيده و ضد زنگ بزنيد و سپس آن را رنگ نماييد تا عمر مفيد كولر افزايش پيدا كند. اين كار براي شهرهايي كه داراي املاح زيادي در آب مي باشند ضروري تر به نظر مي رسد.


شكم پوشال را بگيريد تا آب روي تسمه و واترپمپ نريزد.

دقت داشته باشيد، كولر آبي براي عملكرد خوب نياز به فضاي كافي در اطراف خود دارد. گاهي اوقات در آپارتمان‌ها كولر‌هاي آبي را چنان به طور متراكم كنار هم مي‌چينند كه هواي كافي به كولر نمي‌رسد. در اين مواقع با افزدون يك زانويي بر سر كانال كولر مي‌توان محل آن را اندكي تغيير دهيد.


برزنت اتصال دهانه‌ي كولر به كانال كولر را كنترل كنيد تا هوا از كنار آن نشت نكند يا پاره نشده باشد. همچنين شلنگ انتقال آب و فلكه‌ي آب را نيز چك كنيد تا نشتي يا چكه نداشته باشد.


سيستم كولرهاي سلولزي نيز دقيقاً شبيه كولرهاي آبي است با اين تفاوت كه به جاي پوشال از پدهاي سلولزي بهره برده و در صرفه‌جويي مصرف آب و انرژي بهينه‌تر است. در عين حال قيمت بالاتري نسبت به كولرهاي آبي دارند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۵۵:۱۸ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]
خانم ها در خريد لوازم آرايشي مراقب اين سه چيز باشيد

شما براي خريد لوازم آرايش كجا مي رويد؟ داروخانه يا فروشگاه هاي عرضه كننده لوازم آرايشي و بهداشتي؟ شايد هم مي رويد سراغ بساط دست فروش ها و با قيمت كمتر چند قلم از محصولات آرايشي و بهداشتي را مي خريد و مي بريد خانه.
مواد آرايشي
به هر حال اگر اهل استفاده از لوازم آرايشي در منزل هستيد، بد نيست اصول خريد اين محصولات را ياد بگيريد. در اينجا به ۳ خطاي رايج در خريد لوازم آرايشي اشاره مي كنيم :
اشتباه اول : بي توجهي به خطر مسموميت
خيلي از بانوان، طرفدار لوازم آرايشي هستند كه روي پوست آنها ماندگاري طولاني تري داشته باشند كه البته فروشندگان هم با توجه به اين نياز، محصولات خود را تحت عنوان، رژ لب ۲۴ ساعته و يا كرم پودر گريم به مشتريان عرضه مي كنند.
بد نيست بدانيد مواد آرايشي كه داراي ماندگاري طولاني تري روي پوست هستند، حاوي درصد بالايي سرب هستند، زيرا اين فلز تاثير زيادي در باقي ماندن پارافين و رنگ‌هاي آرايشي روي پوست دارد.
هر چه قدر سرب در اين محصولات آرايشي بيشتر باشد، ماندگاري اين محصولات روي پوست هم طولاني تر خواهد بود.
توصيه كاربردي :
براي اينكه بفهميد لوازم آرايشي كه قصد خريد آن را داريد حاوي سرب است يا نه، مي توانيد از آزمايش بسيار ساده اي استفاده كنيد. مقداري از رژ لبتان را روي دستتان بماليد. با يك انگشتر طلا روي آن را خراش دهيد. اگر رنگ آن به مشكي تغيير يافت، مطمئن باشيد كه آن محصول داراي درصد بالايي از سرب است.
بد نيست بدانيد لوازم آرايشي معتبر كه مواد مصرف شده در توليد آن روي برچسبشان ذكر شده است، سرب ندارند و وزارت بهداشت نيز براي لوازم آرايشي و بهداشتي كه حاوي سرب باشند، برچسب فارسي تاييد شده را صادر نمي كند.
اشتباه دوم : بي توجهي به تاريخ مصرف
آيا شما هم عادت داريد اگر عاشق رنگ يك سايه چشمتان هستيد، آن را سال ها نگه داريد؟ ولي حتما مي دانيد پس از چند سال، آن ماده آرايشي ديگر حالت پودري اوليه خودش را ندارد و به آساني روي پوست شما پخش نخواهد شد.
دومين نكته اي كه هنگام خريد لوازم آرايش بايد به آن توجه كنيد، تاريخ مصرف ذكر شده روي جعبه لوازم آرايشي است. به گفته محققان روسي، بيش از نيمي از بانواني كه براي خريد لوازم آرايش به فروشگاه ها مي روند كوچكترين توجهي به تاريخ مصرف اين محصولات ندارند و به علاوه تا وقتي تمام نشود آن را دور نمي ريزند.
اين در حالي است كه بسياري از اين محصولات ماه ها نيز در فروشگاهها، گمرك و…. باقي مي مانند و وقتي به فروش مي رسند چيزي به پايان تاريخ مصرف شان باقي نمانده است.
توصيه كاربردي :
هنگام خريد لوازم آرايشي، قبل از پسنديدن رنگ اين محصولات، به دنبال تاريخ مصرف آن باشيد. محصولات معتبر حتما داراي تاريخ توليد و تاريخ انقضا هستند.
اشتباه سوم : خريد محصول قلابي به جاي اصل
ممكن است شما به جعبه يك ريمل نگاه كنيد و ببينيد برچسب كنترل كيفيت وزارت بهداشت را دارد و با خيال راحت آن را بخريد، ولي بد نيست بدانيد فقط داشتن برچسب وزارت بهداشت كافي نيست.
دكتر سيد جمال سعيد واقفي، دبير انجمن داروسازان مي گويد: «گاهي مواد آرايشي بهداشتي كه حتي از كانال‌هاي رسمي و با مجوز وزارت بهداشت و درمان وارد كشور مي شوند، بسته بندي پلمپ شده ندارند و به راحتي به وسيله افراد سودجو تخليه و با مواد ديگري پر مي شوند كه ممكن است عوارض بدي روي سلامت پوست شما بر جاي بگذارند.
در اين صورت شما پول زيادي بابت يك مارك معتبر پرداخته ايد، ولي لوازم آرايشي قلابي را مصرف مي كنيد. در برخي از موارد، متخلفان حتي قالب ظروف و برچسب مواد خارجي را ساخته و با موادي بسيار متفاوت با موادي كه روي ظرف درج شده است، پر مي كنند كه اين مساله سلامت مصرف كنندگان را تهديد مي كند. اين در حالي است كه با وجود پرداخت هزينه بسيار زياد براي تهيه مواد خارجي و با اطمينان از برچسب وزارت بهداشت، باز هم معلوم نيست كه واقعا چه چيز مصرف مي كنند.»
توصيه كاربردي :
براي اينكه دچار چنين مشكلاتي نشويد، اول لوازم آرايشي معتبر را انتخاب كنيد و سپس از برچسب وزارت بهداشت و پلمپ بودن آن محصول مطمئن شويد.
چندي است كه شما برچسب هاي سفيدرنگي با نوشته هاي سياه رنگ را روي محصولات آرايشي مي بينيد. بر اساس ماده ۱۱ قانون مواد خوردني، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي بايد روي تمام اقلام خارجي، برچسب فارسي نويسي شامل نام محصول، نام تجاري، تاريخ توليد و انقضا، شماره مجوز ورود از وزارت بهداشت و نام شركت واردكننده درج شده باشد.
دقت كنيد شماره ثبت، شماره بهره برداري و باركد به هيچ عنوان نشانه مجوز توليد بهداشتي نيست و مواد آرايشي بايد داراي پروانه ساخت يا مجوز رسمي ورود از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي باشند.
بد نيست بدانيد مندرجات وزارت بهداشت روي مواد وارداتي به سه شكل برچسب، مهر ( مانند درج تاريخ توليد و تاريخ انقضا) يا به صورت فارسي‌نويس روي برچسب اصلي ظرف است كه نوع آخر، بهترين نوع ممكن براي غيرتقلبي بودن آن محصولات است.


 


 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۵۰:۱۵ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]
الميادين:

تناقضي در موضع آمريكا به چشم مي خورد. محافل ديپلماتيك تاكيد كردند آمريكاييها با ديدگاه ظريف موافقند، زيرا مذاكرات سريعتر از آنچه پيش بيني مي شد در حال پيشرفت است، اما ديگر محافل آمريكايي مسئله تصميمات دشواري را كه ايران بايد اتخاذ كند مطرح كردند.
پايگاه خبري تحليلي انتخاب (Entekhab.ir) :الميادين گزارش داد: با ادامه فضاي مثبت كنوني، برگه هاي توافقنامه بين ايران و آمريكا در چند روز آينده آماده امضا خواهد شد.

به گزارش «انتخاب»، محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران تاكيد كرد مذاكرات هسته اي بالاخره به نتيجه اي خواهد رسيد. ظريف با اين كلمات، نتايج يكي از طولاني ترين مذاكرات خود با جان كري همتاي آمريكايي اش را كه پنج ساعت طول كشيد، خلاصه كرد. ظريف سپس به بروكسل رفت و با وزراي امور خارجه فرانسه، انگليس، آلمان و فدريكا موگريني مسئول ارشد سياست خارجي اتحاديه اروپا ديدار كرد. ظريف بر ادامه بعضي فاصله ها در مذاكرات تاكيد كرد.

در ادامه اين گزارش آمده است: اما تناقضي در موضع آمريكا به چشم مي خورد. محافل ديپلماتيك تاكيد كردند آمريكاييها با ديدگاه ظريف موافقند، زيرا مذاكرات سريعتر از آنچه پيش بيني مي شد در حال پيشرفت است، اما ديگر محافل آمريكايي مسئله تصميمات دشواري را كه ايران بايد اتخاذ كند مطرح كردند.

محمد بلوط تحليلگر مسايل سياسي به الميادين گفت:«زماني كه گفته مي شود ايران بايد گزينه هاي دشواري را اتخاذ كند، در واقع از يك سو تلاش براي گرفتن امتيازات بيشتر از ايراني ها و از سوي ديگر اطمينان دادن به تندروها به ويژه در كنگره است كه مذاكره كننده آمريكايي هيچ امتيازي نخواهند داد. زماني كه آمريكايي ها درباره نزديك بودن دستيابي به توافق و پيشرفت چشمگير مذاكرات سخن مي گويند، اطمينان دادن به ايرانيهاست كه مذاكرات بيهوده نيست و توافقنامه نهايي هدف اين مذاكرات است.»

جان كري وزير امور خارجه آمريكا از سفر همتاي ايراني اش به بروكسل استفاده كرد تا در جاده ساحل رودخانه لوزان دوچرخه سواري كند. سخنان كوتاه ظريف، چهره آشكاري را از روند مذاكرات ترسيم كرد. در چند روز آينده اگر تحول غيرمنتظره اي در آخرين لحظه رخ ندهد، شاهد انتقال از فضاي خوشبيني و نگاه مثبت به برگه هاي آماده امضا خواهيم بود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۴۴:۵۲ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]

 

پيش از اين بهنوش بختياري بازيگر طنز سينما و تلويزيون با انتشار چندين عكس در صفحه ي اينستاگرام خود به حمايت از امير تتلو و سبك او پرداخته بود و اين خواننده ي زير زميني نير كه مدتي شايعه ي دريافت مجوز او بر سر زبان ها افتاده بود ، به تقدير از اين اقدام بهنوش بختياري پرداخت .
اما در چند روز گذشته با پيشي گرفتن تعداد هواداران بهنوش بختياري از امير مقصود لو ، اين خواننده با انتشار تصويري در صفحه ي خود ، اين هواداران را ساختگي دانست كه اين پست واكنش بهنوش بختياري را در بر داشت ، و در نتيجه باعث ايجاد اصطكاك ميان اين دو هنرمند و در نتيجه هواداران اين دو شد ، در بيانه هاي صادره از اين دو هنرمند را مي خوانيد :

بهنوش بختياري :
سلام دوستانم..من نميدونم آيا نيروي حسادت انقدر ميتونه قوي باشه كه حتي كسي رو كه يك عمر براي اين مردم خالصانه كار كرده وخنده به لبشان آورده رو هم ميشه با تهمت و بي ادبي و تخريب چهره او پيش مردمش از چشم انداخت..اونم از طرف كساني كه با خوش قلبي تمام ازشون حمايت كردم..نميدونم آيا ميشه محبت و عشق مردم روستاها رو كه حتي موبايلم ندارند رو خريد..اما اگه خدا بخواد به تو عزت ميده..درست مثل خدابيامرز مرتضي پاشايي كه متاسفانه بعضي ها به اوو جايگاهش هم حسادت كردن..دو روزه دارم توهين ميشنوم و نميدونم گناهم چيه..آدم به خاطر به ثمر رسيدن تلاش و موفقيتش در ايران تنبيه ميشه..اون بيرون نزديك هشتاد ميليون نفر انسان هست كه اين فضا در برابرش هيچ است و من افتخارم اينه كه دورترين روستاهاي اين كشور رو ديدم و مردمش منو روي سر گذاشتن..اين لطف اون بالايي هست..ما كي هستيم؟سپاسگزارم از توهين هاتون عشاق بدون قيد وشرط..دعا كننده هاي هرشب. .به اين سادگي نميتونيم آدمارو به خاطر بالاتر رفتن خودمون از چشم مردم بيندازيد.
اعتبار مثقال مثقال جمع ميشه با اخلاق و انسانيت..نه با پست اينستاگرام.هميشه از خدا خواستم هر چي بهم ميدي اول جنبه اونو بده..و حسادت و تهمت و از وجودم بگير..از دوستانم انتظار دارم پا روي حق نگذارند و عشق بدون قيد وشرط رو با شعور وادب و شخصيت اجتماعي به دوستان نشان بديد.در ضمن قابل توجه دوستان،من كه يك شبه به اينجا نرسيدم و دوستاني كه منو مي شناسن ميدونن كه من از سال ٧٤ بي وقفه كار كردم و زحمت كشيدم و هميشه جواب بي معرفتي رو با معرفت دادم.كاشكي كسايي كه توهين و بي ادبي مي كنن،پست هاي چهار ماه قبل من رو ببينن كه من چطوري به حرمت موسيقي با نهايت احترام و خوش قلبي دو پست از كسي كه تا حالا نديدم گذاشتم و دفاع كردم
مرسي كه جوابم رو اينجوري با نا جوانمردي دادين..ما فيك..شما طبيعي..ما بد شما خوب..شما اول..اول..در پناه حق...ياعلي.امير تتلو :

خوب اولا كه من منظورم خانم بختيارى نبود و خيليا بودن كه لايكارو توش كردن ولى ما مثل هميشه حرفو انداختيم زمين و اونى كه صاحبش بود ورش داشت !!! عرضم به حضورشون كه من هنوز هم نميدونم ايشون كى هستن ولى چون تتليتى بودن ما حمايت كرديم و فالورشون رفت بالا ولى نه ديگه نهصد هزارتااااا !!! جنگه مگه !؟؟؟ باز اگه خانم حاتمى يا مثلا على كريمى انقدر ميشد يه حرفى !!! در ضمن شما از سال ٧٤ كار كردى پولشو گرفتى !!! منت گذاشتن نداره كه !! الانم همه جاى ايران اگه رفتين واسه شعبه ى پاندوراتون و تبليغات و پولتون بوده وگرنه عاشق چشم و ابروى مردم نبودين !!! خوش بختانه من يكى از همه چى خبر دارم حتى چيزايى كه نميبينم !!!! من هر روز پروفايلارو چك ميكنم شما كه خودم يه ماه پيش شاتتون كردم دويست هزارتا بودين چطور يه شبه شدين پونصد هزارتا ؟!؟؟ روز هشتصد هزارتاييم چكتون كردم شدين هفتصد هزارتا !!!! و روز نهصد هزارتاييى هشتصد هزارتا بودين چه جورى يه شبه شد نهصد و پنج هزارتا بعد لايكاتون بيست هزارتاس!!! تازه پستى كه دو هفته پيش گذاشتين !!!! من حواسم بدجورى جمع هستش متاسفانه !!!! شما هم يا مثل من كه ديروز معذرت خواهى كردم معذرت ميخواين به خاطر اين متن زشتتون و توهينى كه به هوادارامون و دعا هامون كردين يا هرگز ديگه تتليتى نيستينو هر چه براتون پيش بياد مسئولش خودتونيد !!!! دوروز كه چيزى نيست اون زرشك طلايى به كل از بين رفت چون فكر ميكرد هواداراى ماهم مثل مال خودشون فيكن !!! در ضمن اين تيكه ها كه بهم ميندازين خودم نوشتمشون رو كاغذ : بابا قوى قدرتمند...!

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۴۰:۴۰ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]

 

در ميان گونه هاي مختلف حيواني نمونه هايي ديده مي شود كه با الباقي متفاوت هستند و همين دليل محبوبيت بيشتري يافته اند و شايد بيشتر هم شناخته شده باشند. امروز به سراغ يك قورباغه عجيب رفته ايم كه شايد با آن آشنا نباشيد.

"قورباغه چوبي" نوع خاصي از اين حيوان است كه تحمل قابل توجهي نسبت به سرما دارد و در فصل زمستان به مانند يك تكه چوب رفتار مي كند. اين قورباغه در طول زمستان يخ مي زند و با فرا رسيدن بهار يخش آب شده و دوباره زنده مي شود.


در طول اين مدت نزديك به 60 درصد از بدن اين قورباغه ها يخ زده است. جالب است بدانيد كه وي نفس نمي كشد و حتي ضربان قلبش هم براي اين مدت قطع مي شود و به معناي واقعي مي توان گفت كه اين قورباغه مرده است.

طبق تحقيقاتي كه انجام شده است اين قورباغه مي تواند مدت زيادي را در دماي -9 تا -18 سپري كرده و بدون كمترين آسيب به بهار برسد. دانشمندان دليل اين حالت را پوست خاص اين قورباغه اعلام كرده اند همچنين دماي انجماد سلول هاي اين حيوان بسيار پايين تر از سرماي محيط است.
 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۴:۵۴ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 28
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب