,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,پ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, , - ,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

khabarnamema
khabarnamema

جايزه نوبل معتبرترين جايزهٔ علمي است كه به يك دانشمند تعلق ميگيرد. جايزه نوبل در سال ۱۸۹۵، به وصيت كارخانهدار و شيميدان سوئدي، آلفرد نوبل كه بيشتر او را به دليل ابداع ديناميت ميشناسند، پايهگذاري شد.

۱ – خوب شما مي خواهيد جايزه نوبل را ببريد؟ اين قوانين را بايد بدانيد

شما نمي توانيد خودتان را نامزد دريافت جايزه نوبل كنيد، شخص ديگري بايد شما را نامزد نوبل كند. شما بايد براي نامزدي در قيد حيات باشيد. اگر شما نامزد دريافت جايزه شديد، شما متوجه آن نخواهيد شد مگر اينكه جايزه نوبل را ببريد. هرساله بيش از ۲۰۰ نامزد در رشته هاي مختلف انتخاب خواهند شد.

۲ – جايزه نوبل اقتصادي در واقع يك نوبل واقعي نيست

اصل جوايز نوبل متشكل از ۵ جايزه است: نوبل فيزيك، نوبل شيمي، نوبل پزشكي، نوبل ادبي و نوبل صلح. اما از سال ۱۹۶۸ به بعد، جايزه ششمي هم به اين جوايز اضافه شد. بانك مركزي سوئد به مناسبت سالگرد سي صدمين سال تاسيس، هزينه جايزه جديدي را به بنياد نوبل اهدا كرد تا نوبل اقتصادي هم بوجود آيد.

۳ – ماهاتما گاندي هيچ گاه نوبل نبرده است

از سال ۱۹۳۷، گاندي ۵ بار نامزد دريافت جايزه نوبل شد. آخرين نامزدي او چند هفته بعد از ترور او در ژانويه سال ۱۹۴۸ صورت گرفت. در آن سال جايزه صلح نوبل به هيچ شخصي تعلق نگرفت، چرا كه كميته در آن زمان اعلام كرد هيچ شخص مناسب زنده اي براي دريافت جايزه طلح نوبل وجود ندارد.

۴ – براي خانواده كوري، دريافت جوايز نوبل امري خانوادگي بوده است.

در سال ۱۹۰۳ ماري كوري به عنوان اولين زن به همراه همسر خود پير كوري جايزه نوبل فيزيك را بردند. هشت سال بعد ماري دومين جايزه نوبل را خودش به تنهايي و در شيمي برد. در سال ۱۹۳۵ ايرن، دختر ماري و پير، جايزه نوبل شيمي را با همسرش فردريك ژولي اشتراكي برد. در سال ۱۹۶۵ هنري لابوسه، داماد ماري و پير جايزه صلح نوبل را از آن خود كرد.

۵ – همسر سابق آلبرت انيشتين پول جايزه نوبل انيشتين را دريافت كرد

همسر اول انيشتين ميلوا ماريك – Mileva Marić خود يك دانشمند بود كه بعد از ازدواج با آلبرت در سال ۱۹۰۳ خود را مشغول بزرگ كردن دو پسر خود كرد و از علم دست كشيد. در سال ۱۹۱۴ انيشتين خانواده خود را ترك كرد و به برلين رفت. دو سال پيش از اين اتفاق، انيشتين و دختر عمويش السا رابطه خود را با هم آغاز كرده بودند كه بعد از آن انيشتين ميلوا را تحت فشار قرار داد تا طلاق بگيرد. بعد از ۵ سال درگيري، آنها به اين نتيجه رسيدند كه انيشتين با دريافت هر جايزه نوبلي، پول آن را به دو پسر خود بدهد. ميلوا اين مسئله را پذيرفت و پس از دريافت جايزه نوبل در سال ۱۹۲۲ در زمينه فيزيك، انيشتين پول آن را به همسر سابق خود منتقل كرد.

۶ – چند نفر از قبول نوبل سر باز زدند

اين اتفاق نادر بوده اما افتاده است. در سال ۱۹۶۴ ژان پل سارتر از دريافت نوبل ادبي سرباز زد. در سال ۱۹۷۳ لِ دوك تو رهبر كمونيست ويتنام بصورت مشترك جايزه نوبل را با هنري كيسنجر براي پيمان صلح پاريس دريافت كردند. كيسنجر جايزه را پذيرفت اما تو اين جايزه را نپذيرفت چرا كه معتقد بود هيچ صلح واقعي ميان آنها بعد از جنگ ويتنام بوجود نيامده است. بوريس پاسترناك نويسنده رمان دكتر ژيواگو هم در سال ۱۹۵۸ جايزه ادبي نوبل را تصاحب كرد اما به خاطر فشار دولت شوروي نتوانست آن را قبول كند.

۷ – تنها ۴۳ از برندگان نوبل زن بوده اند

از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۲، تعداد ۸۶۳ نفر برنده جايزه نوبل شده اند كه تنها ۴۳ نفر از آنها زن بوده اند. بيشتر جوايز زن ها مربوط به جوايز نوبل صلح بوده است.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۴۹:۳۴ ] [ sooroosh ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 28
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب